Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej

W naszej szkole od września funkcjonuje nowa pracownia przyrodnicza wyposażona w ramach projektu "Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkołach podstawowych". Dodatkowe dekoracje w pracowni wykonał jeden z rodziców uczniów klasy IV a.

Babcia i Dziadek to prawdziwi przyjaciele

Na smutki mają słodką szarlotkę, na zmartwienia bajki. 21 i 22 stycznia to szczególne dni w roku, kiedy możemy wyrazić Babciom i Dziadkom naszą wdzięczność za ich trud, oddanie oraz wszystko to, co od nich otrzymujemy.
19.01 2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Program artystyczny pt. ?Babci, Dziadkowi?? przygotowali uczniowie klas IIa i IVc pod kierunkiem pani Anny Neyman, Teresy Wiktorowicz oraz Ewy Karwackiej.
Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły. Dziewczynki z klasy Vb zaprezentowały układ taneczny. Seniorzy ze wzruszeniem oglądali występ swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami. Babcie i Dziadkowie zostali obdarowani upominkami.
Wicedyrektor szkoły pani Jolanta Pięcińska w imieniu swoim oraz dyrektora pana Leszka Kowalskiego złożyła miłym gościom życzenia. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem.

,,Noc Biologów 2018"

12 stycznia br. uczniowie naszej szkoły udali się do Rzeszowa, by wziąć udział w drugiej edycji Podkarpackiej Nocy Biologów zorganizowanej na Wydziale Biologiczno-Rolniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Celem wycieczki było pokazanie, że nauka przedmiotów przyrodniczych to także dobra zabawa. Młodzież miała okazję uczestniczyć w zajęciach laboratoryjnych - "Przepis na ewolucyjny drink, czyli jak fermentacja zmieniła świat" , "Jesteś tym co zjesz... A czy wiesz, co jesz?'', "Ile tęczy jest w glebie?", "Czary mary z cukrami", warsztatach - "Którędy chadza wilk" oraz wykładach dotyczących kwiatów czy Puszczy Białowieskiej. Poza zaplanowanymi zajęciami uczniowie mogli bez ograniczeń uczestniczyć w pokazach różnorodnych okazów roślin i zwierząt oraz korzystać ze strefy gier i zabaw. Uczniowie aktywnie brali udział w zorganizowanych przez pracowników UR konkursach zdobywając, drobne upominki związane z tematyką przyrodniczą. Z relacji uczniów wynika, że młodzież była zadowolona z wycieczki i ma nadzieję, że wróci tam za rok.


WOŚP - 26 Finał

Udział uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Ćmielowie i SK PCK
w 26 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Jasełka 2017 r.Boże Narodzenie, to święto pełne uroku. W jego nastrój uczniowie szkoły wprowadzani są poprzez organizowane w klasach spotkania opłatkowe.
W poszczególnych klasach wychowawcy spotykali się ze swoimi uczniami i radośnie wszyscy kolędowali. Podsumowaniem wszystkich wigilijnych spotkań było szkolne przedstawienie jasełkowe pt. „Znak pokoju” przygotowane przez uczniów klas IIIc, Va, IVa, VIb i VIIa pod opieką ks. Tomasza Zycha, p. Jolanty Peć – Stoczkiewicz oraz p. Edwarda Sitarskiego. Dekoracją zajęły się panie: Zofia Kapciak, Marta Szczygieł oraz Ewa Karwacka.
Dyrektor szkoły pan Leszek Kowalski życzył wiele radości wszystkim zebranym uczniom, nauczycielom i przybyłym na jasełka gościom. Serdeczne i ciepłe życzenia złożył całej społeczności szkolnej ks. proboszcz Czesław Gumieniak.
Co roku nauczyciele i pracownicy administracji spotykają się przy wigilijnym stole, by śpiewać ulubione kolędy, łamać się opłatkiem i składać sobie serdeczne życzenia. Atmosfera świąt Bożego Narodzenia przenoszona jest w szkolne mury. Tak też było i w tym roku w dniu 22 grudnia.

Nowy rozkład jazdy autobusów od 2 stycznia 2018 r.

Godziny odjazdów autobusów są podane w przybliżeniu.
Rozkład autobusów obowiązujący od 2 stycznia 2018 r.

Nasz doping na meczach siatkówki
W niedzielę 3 grudnia oraz w sobotę 16 grudnia uczniowie naszej szkoły mieli możliwość obejrzenia meczów zawodowej kobiecej ligi siatkówki w Ostrowcu Św. W pierwszym meczu pierwszoligowy zespół KSZO Ostrowiec Św. podejmował rutynowaną drużynę Chemik Police. Natomiast w drugim meczu nasza młodzież gorąco dopingowała ostrowiecki zespół w meczu z Trefl Proxima Kraków. Mimo, że obydwa mecze zakończyły się porażką 3:1 to dostarczyły wielu emocji i przeżyć. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia profesjonalnej rozgrzewki przedmeczowej, meczu na najwyższym poziomie oraz zrobienia wspólnego zdjęcia z siatkarkami. Młodzież naszej szkoły serdecznie dziękuje Panu Mariuszowi Pasternakowi - radnemu powiatu ostrowieckiego za ufundowanie przejazdu, wejścia na mecze oraz możliwość spotkania z siatkarkami po meczu.

Program edukacyjno-profilaktyczny "Chroń Dziecięce Uśmiechy - Ja i mój uśmiech"

Uczniowie klasy IVa,b,c w I półroczu 2017/2018 wzięli udział w programie edukacyjno
– profilaktycznym „Chroń Dziecięce Uśmiechy - Ja i mój uśmiech”. Organizatorami akcji są Polski Czerwony Krzyż i Wrigley Polska, a partnerami merytorycznymi Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej i Grupa LUX MED. Celem programu jest zachęcanie najmłodszych do dbania o higienę jamy ustnej i propagowanie wśród nich dobrych nawyków. Uczniowie otrzymali zeszyty edukacyjne „Ja i mój uśmiech”, który mają charakter interaktywny – zawierają gry i zabawy oraz ćwiczenia. Dzięki przejrzystej i kolorowej publikacji uczniowie mogli w ciekawy sposób poznać zasady oraz zalety dbania o piękny uśmiech, (pomoce dydaktyczne przekazane zostały szkole przez PCK Oddział Rejonowy w Ostrowcu Św.).
Pani M. Nogalska i p. D. Kapsiak oraz p. K. Wanat higienistka stomatologiczna
– przeprowadzili cykl zajęć mających na celu wzbogacenie wiedzy uczniów na temat budowy, roli i funkcji zębów, rozwijanie umiejętności dbania o higienę jamy ustnej, uświadomienie konieczności czyszczenia zębów przynajmniej dwa razy dziennie, zapoznanie z pracą lekarza stomatologa, zwrócenie uwagi na konieczność regularnych kontroli uzębienia i oswojenie uczniów z wizytami w gabinecie dentystycznym. Uczestnicy projektu dowiedzieli się też jakie znaczenie dla stanu uzębienia i zdrowia całego organizmu ma właściwe odżywianie.

15 grudnia 2017r. odbyło się podsumowanie konkursu plastyczno - profilaktycznego pod hasłem „Gabinet stomatologiczny przyszłości”. Na konkurs wpłynęło 30 prac, spośród których jury w składzie: p. M. Nogalska, p. D. Kapsiak, p. E. Pięcińska - lekarz stomatolog, p K. Wanat - higienistka stomatologiczna wyłoniło laureatów:
I miejsce: Bartek Adamczyk - kl. IVa,
II miejsce: Nadia Szałapska- kl. IVb,
III miejsce: Filip Filipowski - kl. IVb.

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy od organizatorów konkursu oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez p. Edytę Wojdę. Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!.

Nie dla czadu!Zaczął się sezon grzewczy, dlatego podopieczne koła biologiczno-chemicznego pod opieką pani Magdaleny Nogalskiej postanowiły zorganizować spotkanie z uczniami klas I-III na temat czadu (tlenku węgla), które odbyło się 14 grudnia 2017 roku. Celem akcji było uświadomienie dzieciom, że czad jest bardzo trującym gazem, który może zagrażać naszemu życiu. Dzieci dowiedziały się, jakie są przyczyny powstawania tlenku węgla oraz jak możemy uniknąć styczności z tym niebezpiecznym dla naszego organizmu gazem. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy pomóc osobie, która się zatruła, jak należy prawidłowo rozmawiać z dyspozytorem pogotowia ratunkowego, poznali również numery alarmowe. Po zakończonej prezentacji multimedialnej połączonej z pogadanką zademonstrowano dzieciom pozycję bezpieczną, czyli jak należy pomóc osobie, która straciła przytomność. Każde dziecko miało możliwość przećwiczyć powyższą pozycję. Uczniowie otrzymali małą niespodziankę – kolorowankę uczącą numerów alarmowych. Akcję przygotowały: Nikola Bukała, Joanna Cielecka, Julia Cimała, Sylwia Kotur, Weronika Krawczyk, Wiktoria Pytlak, Magdalena Sternik oraz Anna Stępniewska.

Konkurs "Świat bez głodu"

W dniach od 17 października do 21 listopada w naszej szkole została przeprowadzona kampania edukacyjna Polskiej Akcji Humanitarnej „Świat bez Głodu”. W każdej klasie odbyły się zajęcia wychowawcze w oparciu o materiały PAH, a także inne źródła (w tym z wykorzystaniem informacji z Internetu). Podczas zajęć poruszany był problem:
- przyczyn głodu na świecie,
- dostępu do żywności w różnych krajach,
- zwalczania niedożywienia i głodu na świecie,
- naszych sposób włączania się w pomoc humanitarną.

Samorząd Uczniowski naszej szkoły wraz z pedagogiem szkolnym ogłosił i przeprowadził konkurs plastyczny dla uczniów klas IV – VII pod hasłem: „Jak wyobrażam sobie świat bez głodu”. Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce - Bartosz Adamczyk – uczeń klasy IV „a”
II miejsce - Anna Pękalska – uczennica klasy IV „a”
III miejsce - Zofia Adamczyk – uczennica klasy IV „a”

"Poranek poezji"

Uczniowie klas I-III dnia 03.11.2017r. mieli okazję posłuchać wybranych wierszy Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Ewy Szelburg - Zarembiny czytanych przez uczniów klasy VIa członków Koła Miłośników Kultury i Języka Polskiego działającego pod opieką nauczycielki języka polskiego pani Danuty Paluch oraz bibliotekarki pani Renaty Saracen. Celem spotkania było zachęcenie małych czytelników do sięgnięcia po wiersze dla dzieci. Miłośnicy kultury i języka polskiego w ramach akcji głośnego czytania przygotowali ciekawe aranżacje znanych i lubianych a przeznaczonych dla małego odbiorcy wierszy. Wśród tytułów znalazły się między innymi : „Słoń Trąbalski” czytany przez Patrycję Rybus, „Hipopotam”, który czytała Wiktoria Mucha, „Entliczek – pentliczek” w wykonaniu Wiktorii Pietrzyk, „Pomidor” czytany przez Kingę Zawadzką, „Okulary” w ciekawej aranżacji Mikołaja Pękalskiego, „Boża krówka” czytana przez Aleksandrę Granat, „Idzie niebo” w wykonaniu Dominiki Zielińskiej oraz „Ptaszki” czytany przez Zuzannę Mazur. Starsi koledzy prezentowali się przed młodszymi słuchaczami w wyjątkowych strojach specjalnie przygotowanych do swojego wystąpienia.
Wierna publiczność przeżyła wspaniałą przygodę i miło spędziła czas.

Ślubowanie klas pierwszych 2017r.

Nadanie imienia to niezwykłe wydarzenie w życiu szkoły. W dniu 21 października 2016 r. społeczność Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ćmielowie uroczyście otrzymała imię Krzysztofa Szydłowieckiego i przyjęła nowy sztandar. W dniu 25 października 2017r. cała społeczność szkolna świętowała pierwszą rocznicę tego zdarzenia. W tym dniu także
w poczet szkolnej braci zostali przyjęci pierwszoklasiści, którzy z wielkim przejęciem wypowiedzieli słowo – Ślubujemy. Dyrektor szkoły dokonał uroczystego pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie przyjmując pierwszoklasistów do braci uczniowskiej. Następnie głos zabrali zaproszeni goście: Pani Marianna Gierczak Przewodnicząca Rady Miejskiej w Ćmielowie, Pan Jan Kuśmierz Burmistrz Ćmielowa, Pan Tomasz Neyman Dyrektor Centrum Obsługi Oświaty w Ćmielowie, Pani Halina Ćwik Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego
w Ćmielowie, Pan Dariusz Urbański Przewodniczący NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty, którzy obdarowali pierwszoklasistów drobnymi upominkami. Wśród zaproszonych gości była także Pani Ewa Cieśniewska Dyrektor Samorządowego Przedszkola w Ćmielowie oraz Pani Jolanta Pięcińska wicedyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ćmielowie.
Część artystyczną związaną z uroczystym ślubowaniem na sztandar oraz część nawiązującą do czasów złotego wieku w historii Polski przygotowali uczniowie klas Ia, Ib, VIa, VIb, VIIa, VIIb pod opieką p. Jolanty Kozak, p. Agnieszki Wójcik, p. Danuty Paluch i p. Julity Witkowskiej.
Dyrekcja szkoły składa podziękowania wszystkim, którzy brali udział w przygotowaniu uroczystości.

DEN 13 października 2017 r.

Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej Nr 1 w Ćmielowie obchodzony był już w piątek 13 października 2017r.
„To wyjątkowe święto jest okazją do wyrażenia głębokiej wdzięczności
i podziękowań za odpowiedzialną pracę i codzienny trud w procesie kształcenia
i wychowania młodych Polaków”.
Program artystyczny uroczystej akademii pt. „Przywary do kosza, czyli co po dzwonku …” przygotowały: pani Danuta Paluch i pani Julita Witkowska z uczniami klasy Vb i VIa.
Dyrektor szkoły pan Leszek Kowalski wspólnie z wicedyrektor panią Jolantą Pięcińską złożyli całej społeczności szkolnej serdeczne życzenia. Podziękowali gorąco za owocną współpracę.

"Cudze chwalicie, swego nie znacie"

"Śpiewać i grać każdy może" o czym przekonaliśmy się na spotkaniu z Panem Jackiem Machałą. W dniu 27.09.2017r. uczniowie klasy IIIc wraz z wychowawcami p.Ewą Słapek
i p.Martą Szczygieł odwiedzili "muzeum" instrumentów muzycznych, które pochodzą z niemalże całego świata.
Podczas spotkania dzieci nauczyły się piosenki, oraz miały możliwość zagrania na różnych,fantastycznych instrumentach.
Była to dla wszystkich bardzo ciekawa lekcja muzyki.
Serdecznie dziękujemy Panu Machale za miłe przyjęcie i ciekawe opowieści o muzyce.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania - 2017 r.


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Propaguje taką formę lektury, ponieważ rozwija ona wyobraźnię i buduje więzi między dorosłymi a dziećmi. Święto w naszym kraju zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.
Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci oraz wzbogaca ich słownictwo.
O zaletach czytania wiemy wszyscy. Lektura rozwija wyobraźnię. Głośne czytanie dzieciom buduje też silną więź emocjonalną. Szczególnie teraz, gdy telewizja i komputer pochłaniają coraz więcej czasu, trzeba podkreślać znaczenie wspólnej lektury. Znakomitą okazją do promocji czytelnictwa jest właśnie głośne czytanie. Idea ta znalazła uznanie wśród aktorów, nauczycieli, lekarzy, terapeutów, rodziców, a nawet polityków, którzy chętnie angażują się w realizację tego projektu. W tym dniu w wielu miejscach organizowane jest wspólne, głośne czytanie.
W Szkole Podstawowej Nr 1 w Ćmielowie w akcję głośnego czytania w dniu 29.09.2017 r. włączyły się mamy, babcia, uczniowie i nauczyciele. Grono czytających utworzyli: p. Magda Ścibór, p. Marta Mucha, p. Anna Kaczor, p. Zofia Kapciak, p. Małgorzata Sitek, p. Agnieszka Szałapska, p. Aneta Wilczak, p. Katarzyna Antoniewska, p. Renata Głąb, p. Ewa Karwacka, p. Małgorzata Chadała, p. Wioleta Grotkowska oraz p. Danuta Paluch a także Julia Kulczycka uczennica klasy IVa, Zuzanna Cebula uczennica klasy VIb, Weronika Sobczyk uczennica klasy VIb, Nikola Bukała uczennica klasy VIIb i Wiktoria Rusinowicz uczennica klasy VIIa. Imprezę przygotowały p. Renata Saracen i p. Danuta Paluch.
Ponieważ na 29 września przypada dzień urodzin Janiny Porazińskiej – polskiej poetki, prozaika, tłumaczki literatury szwedzkojęzycznej, autorki książek dla dzieci i młodzieży, czytający przedstawili wszystkim obecnym ciekawe interpretacje jej wierszy.
Przyjazna atmosfera sprzyjała wdzięcznej lekturze. Wszyscy uczestnicy spędzili miłe i radosne chwile.
Wygenerowano w sekund: 0.24
187,147 unikalne wizyty