"Poranek poezji"

Uczniowie klas I-III dnia 03.11.2017r. mieli okazję posłuchać wybranych wierszy Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Ewy Szelburg - Zarembiny czytanych przez uczniów klasy VIa członków Koła Miłośników Kultury i Języka Polskiego działającego pod opieką nauczycielki języka polskiego pani Danuty Paluch oraz bibliotekarki pani Renaty Saracen. Celem spotkania było zachęcenie małych czytelników do sięgnięcia po wiersze dla dzieci. Miłośnicy kultury i języka polskiego w ramach akcji głośnego czytania przygotowali ciekawe aranżacje znanych i lubianych a przeznaczonych dla małego odbiorcy wierszy. Wśród tytułów znalazły się między innymi : „Słoń Trąbalski” czytany przez Patrycję Rybus, „Hipopotam”, który czytała Wiktoria Mucha, „Entliczek – pentliczek” w wykonaniu Wiktorii Pietrzyk, „Pomidor” czytany przez Kingę Zawadzką, „Okulary” w ciekawej aranżacji Mikołaja Pękalskiego, „Boża krówka” czytana przez Aleksandrę Granat, „Idzie niebo” w wykonaniu Dominiki Zielińskiej oraz „Ptaszki” czytany przez Zuzannę Mazur. Starsi koledzy prezentowali się przed młodszymi słuchaczami w wyjątkowych strojach specjalnie przygotowanych do swojego wystąpienia.
Wierna publiczność przeżyła wspaniałą przygodę i miło spędziła czas.

Ślubowanie klas pierwszych 2017r.

Nadanie imienia to niezwykłe wydarzenie w życiu szkoły. W dniu 21 października 2016 r. społeczność Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ćmielowie uroczyście otrzymała imię Krzysztofa Szydłowieckiego i przyjęła nowy sztandar. W dniu 25 października 2017r. cała społeczność szkolna świętowała pierwszą rocznicę tego zdarzenia. W tym dniu także
w poczet szkolnej braci zostali przyjęci pierwszoklasiści, którzy z wielkim przejęciem wypowiedzieli słowo – Ślubujemy. Dyrektor szkoły dokonał uroczystego pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie przyjmując pierwszoklasistów do braci uczniowskiej. Następnie głos zabrali zaproszeni goście: Pani Marianna Gierczak Przewodnicząca Rady Miejskiej w Ćmielowie, Pan Jan Kuśmierz Burmistrz Ćmielowa, Pan Tomasz Neyman Dyrektor Centrum Obsługi Oświaty w Ćmielowie, Pani Halina Ćwik Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego
w Ćmielowie, Pan Dariusz Urbański Przewodniczący NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty, którzy obdarowali pierwszoklasistów drobnymi upominkami. Wśród zaproszonych gości była także Pani Ewa Cieśniewska Dyrektor Samorządowego Przedszkola w Ćmielowie oraz Pani Jolanta Pięcińska wicedyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ćmielowie.
Część artystyczną związaną z uroczystym ślubowaniem na sztandar oraz część nawiązującą do czasów złotego wieku w historii Polski przygotowali uczniowie klas Ia, Ib, VIa, VIb, VIIa, VIIb pod opieką p. Jolanty Kozak, p. Agnieszki Wójcik, p. Danuty Paluch i p. Julity Witkowskiej.
Dyrekcja szkoły składa podziękowania wszystkim, którzy brali udział w przygotowaniu uroczystości.

DEN 13 października 2017 r.

Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej Nr 1 w Ćmielowie obchodzony był już w piątek 13 października 2017r.
„To wyjątkowe święto jest okazją do wyrażenia głębokiej wdzięczności
i podziękowań za odpowiedzialną pracę i codzienny trud w procesie kształcenia
i wychowania młodych Polaków”.
Program artystyczny uroczystej akademii pt. „Przywary do kosza, czyli co po dzwonku …” przygotowały: pani Danuta Paluch i pani Julita Witkowska z uczniami klasy Vb i VIa.
Dyrektor szkoły pan Leszek Kowalski wspólnie z wicedyrektor panią Jolantą Pięcińską złożyli całej społeczności szkolnej serdeczne życzenia. Podziękowali gorąco za owocną współpracę.

"Cudze chwalicie, swego nie znacie"

"Śpiewać i grać każdy może" o czym przekonaliśmy się na spotkaniu z Panem Jackiem Machałą. W dniu 27.09.2017r. uczniowie klasy IIIc wraz z wychowawcami p.Ewą Słapek
i p.Martą Szczygieł odwiedzili "muzeum" instrumentów muzycznych, które pochodzą z niemalże całego świata.
Podczas spotkania dzieci nauczyły się piosenki, oraz miały możliwość zagrania na różnych,fantastycznych instrumentach.
Była to dla wszystkich bardzo ciekawa lekcja muzyki.
Serdecznie dziękujemy Panu Machale za miłe przyjęcie i ciekawe opowieści o muzyce.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania - 2017 r.


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Propaguje taką formę lektury, ponieważ rozwija ona wyobraźnię i buduje więzi między dorosłymi a dziećmi. Święto w naszym kraju zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.
Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci oraz wzbogaca ich słownictwo.
O zaletach czytania wiemy wszyscy. Lektura rozwija wyobraźnię. Głośne czytanie dzieciom buduje też silną więź emocjonalną. Szczególnie teraz, gdy telewizja i komputer pochłaniają coraz więcej czasu, trzeba podkreślać znaczenie wspólnej lektury. Znakomitą okazją do promocji czytelnictwa jest właśnie głośne czytanie. Idea ta znalazła uznanie wśród aktorów, nauczycieli, lekarzy, terapeutów, rodziców, a nawet polityków, którzy chętnie angażują się w realizację tego projektu. W tym dniu w wielu miejscach organizowane jest wspólne, głośne czytanie.
W Szkole Podstawowej Nr 1 w Ćmielowie w akcję głośnego czytania w dniu 29.09.2017 r. włączyły się mamy, babcia, uczniowie i nauczyciele. Grono czytających utworzyli: p. Magda Ścibór, p. Marta Mucha, p. Anna Kaczor, p. Zofia Kapciak, p. Małgorzata Sitek, p. Agnieszka Szałapska, p. Aneta Wilczak, p. Katarzyna Antoniewska, p. Renata Głąb, p. Ewa Karwacka, p. Małgorzata Chadała, p. Wioleta Grotkowska oraz p. Danuta Paluch a także Julia Kulczycka uczennica klasy IVa, Zuzanna Cebula uczennica klasy VIb, Weronika Sobczyk uczennica klasy VIb, Nikola Bukała uczennica klasy VIIb i Wiktoria Rusinowicz uczennica klasy VIIa. Imprezę przygotowały p. Renata Saracen i p. Danuta Paluch.
Ponieważ na 29 września przypada dzień urodzin Janiny Porazińskiej – polskiej poetki, prozaika, tłumaczki literatury szwedzkojęzycznej, autorki książek dla dzieci i młodzieży, czytający przedstawili wszystkim obecnym ciekawe interpretacje jej wierszy.
Przyjazna atmosfera sprzyjała wdzięcznej lekturze. Wszyscy uczestnicy spędzili miłe i radosne chwile.

Prymusi szkoły w roku szkolnym 2016/2017
JOANNA CIELECKA KL VI B- 5,63
KOTUR SYLWIA KL VI B -5,54
MAZUR MAGDALENA KL VI B -5,45
PRZYRADZKA WIKTORIA KL IV B – 5,45

Piknik na trawie

Konkurs Wiedzy Biblijnej - 2017 r.


17 maja o godz. 9.00 rozpoczęły się zmagania uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w konkursie biblijnym na etapie dekanalnym. W tym roku przybyło aż 23 uczestników z dekanatu ożarowskiego. Widać po frekwencji, że młodzież i dzieci lubią czytać Pismo Święte. To nas bardzo cieszy. Po sprawdzeniu testów konkursowych wyłoniono zwycięzców. Z gimnazjum pierwsze miejsce zajęła Anna Gębora z Ożarowa, drugie Bartłomiej Żak z Glinian, a trzecie Gabriela Sitek z Ćmielowa. W szkole podstawowej pierwsze miejsce zajął Jakub Białecki z Bidzin, drugie Piotr Białecki z Bidzin, a trzecie Sylwia Kotur z Ćmielowa, nasza uczennica. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia na etapie diecezjalnym w Sandomierzu.

II miejsce w konkursie na najpiękniejszą palmę wielkanocną powiatu ostrowieckiego


9 kwietnia w Niedzielę Palmową na rynku odbył się Kiermasz Tradycji Wielkanocnych organizowany przez Starostę Powiatu Ostrowieckiego i Burmistrza Miasta i Gminy Ćmielów. Podczas kiermaszu można było obejrzeć inscenizację "Wejście Jezusa do Jerozolimy", był przemarsz z palmami do kościoła w asyście Strażackiej Orkiestry Dętej z Kunowa, całą uroczystość umilały m.in. występy dzieci i młodzieży ze szkól z Ćmielowa. Odbył się również konkurs na „Najpiękniejszą palmę wielkanocną powiatu ostrowieckiego”. W kategorii open nasza szkoła zaprezentowała 3,5 metrową palmę, a w kategorii dzieci i młodzież do lat 16 uczeń naszej szkoły Mikołaj Bzorek - klasa II „a” zajął II miejsce . Gratulujemy!
"Bądźcie świętymi"- Święty Jan Paweł II


Jak co roku cała społeczność naszej szkoły zgromadziła się na akademii, aby przypomnieć sobie postać Wielkiego Papieża. Jan Paweł II jest dla nas wielkim autorytetem, którego chcemy naśladować. Podczas swojego życia bardzo kochał dzieci, zawsze potrafił z nimi rozmawiać i tłumaczyć im trudne prawdy wiary. My pragniemy, aby Papież Polak na trwałe zapisał się w naszej pamięci i aby jego święte życie mobilizowało nas do wprowadzania świętości w naszą codzienność. Święty Janie Pawle II módl się za nami.
Ks. Marcin Czajka

Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły - 20.03.2017 r.


20 marca 2017r. odbył się Turniej Halowej Piłki Nożnej klas I-III o Puchar Dyrektora Szkoły. W turnieju wzięło udział 73 uczniów – 6 zespołów dziewcząt i 6 zespołów chłopców.
Celem zawodów było propagowanie aktywności ruchowej wśród dzieci. Kształtowanie postawy „fair play” wśród uczestników turnieju, tworzenie warunków sprzyjających zorganizowanej aktywności ruchowej, zachęcanie dzieci do gry w piłkę nożną, integracja środowiska dziecięcego poprzez wspólną zabawę, rywalizację sportową.
Wyniki końcowe:
KLASY III
I miejsce- klasa III B (dziewczęta) i klasa III C (chłopcy)
II miejsc- klasa III C (dziewczęta) i klasa III B (chłopcy)
III miejsce- klasa III A (dziewczęta) i klasa III A (chłopcy)

KLASY II
I miejsce- klasa II C (dziewczęta) i klasa II A (chłopcy)
II miejsc- klasa II B (dziewczęta) i klasa III C (chłopcy)
III miejsce- klasa II A (dziewczęta) i klasa II B (chłopcy)

Klasa I rozegrała mecz kontra nauczyciele: wynik 4:1
Mecze sędziowali: pan Piotr Paszyński, pan Radosław Bzorek oraz Sławomir Kmera.
Organizatorzy turnieju – nauczyciele wychowania fizycznego pani Renata Wójcik, pani Iwona Bilska, Radosław Bzorek. Na zakończeni turnieju puchary i dyplomy uczestnikom wręczył dyrektor szkoły pan Leszek Kowalski, podziękował organizatorom i rodzicom za wspaniałą inicjatyw oraz zaangażowani w organizację turnieju.

Ks. Biskup Edward Frankowski w naszej szkole - 13.04.2017 r.

We wtorek 14.03 2017 r. naszą szkołę odwiedził gość szczególny -Jego Ekscelencja ks. Biskup Edward Frankowski w towarzystwie Proboszcza naszej Parafii ks. Dziekana Czesława Gumieniaka.
Przybyłych gości powitał dyrektor szkoły Pan Leszek Kowalski.
Następnie słowa powitania wygłosili przedstawiciele samorządu szkolnego.
Uczniowie klasy II c, pod kierunkiem ks. Marcina Czajki przedstawili krótki program artystyczny. Spotkanie nie mogłoby się odbyć bez miłej i serdecznej rozmowy ks. Biskupa z uczniami. Na zakończenie wizyty ks. Biskup udzielił wszystkim zebranym pasterskiego błogosławieństwa, wpisał się do kroniki szkolnej i udał się na spotkanie z Radą Pedagogiczną.
Wizyta tak niezwykłego gościa była wyjątkowym wydarzeniem dla dyrekcji, nauczycieli, uczniów i pracowników naszej szkoły.

Plebiscyt "Najsympatyczniejsza dziewczynka"

"Czad i ogień" - 6 marca 2017 r.


6 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów wszystkich klas z funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Św. w związku z ogólnopolska akcją „Czad i ogień. Obudź czujność”. Pogadanka dotyczyła zagadnień związanych z zagrożeniami, jakie niosą ze sobą pożary budynków, oraz cichy zabójca, jaki jest tlenek węgla potocznie zwany „czadem”. Uczniowie dowiedzieli się jak uniknąć zatrucia tlenkiem węgla, jak prawidłowo obsługiwać sprzęt gaśniczy, na jakie elementy zwrócić uwagę podczas ewakuacji.

Konkurs Pięknego CzytaniaDnia 27.02 2017 r. w klasie IIc odbył się Konkurs Pięknego Czytania.
Głównym celem konkursu było kształtowanie umiejętności pięknego czytania, stworzenie możliwości prezentacji własnych umiejętności i porównanie ich z umiejętnościami innych oraz uczenie rywalizacji w miłej atmosferze.
W konkursie brali udział wszyscy uczniowie klasy IIc, którzy wcześniej przygotowali wybrane przez siebie teksty.
Uczniów oceniała komisja składająca się z trzech osób - p. E. Słapek, p. M. Szczygieł,
p. R. Saracen.

Podczas czytania oceniano płynność, wyrazistość intonację i poprawność czytanego tekstu. Dla uatrakcyjnienia konkursu dzieci występowały w przygotowanym okienku telewizyjnym.
Komisja wyłoniła zwycięzców.
I miejsce - Jakub Grdeń, Dominika Chlebna
II miejsce - Piotr Pięta, Zuzanna Tkaczyk
III miejsce - Kinga Chmielewska, Zuzanna Misiek , Alan Zwierzyński

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
Wygenerowano w sekund: 0.23
158,534 unikalne wizyty